70 lat OSP w Szaniawach-Poniatach. Działo się :)

25 odznaczeń dla zasłużonych strażaków wręczono podczas odbywającej się niedawno 70. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Szaniawach-Poniatach. Swoje święto strażacy obchodzili w niedzielę 9 lipca.

Ochotnicza Straż Pożarna w Szaniawach Poniatach skończyła 70 lat. Uroczystości urodzinowe zorganizowano w niedzielę 9 lipca. Połączono je z przekazaniem sztandaru strażakom ochotnikom oraz wręczeniem odznak i medali dla najbardziej zasłużonych druhów. Całość rozpoczęto mszą świętą odprawioną w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy Szaniawach. Następnie strażacy i zaproszeni goście przeszli w uroczystym pochodzie do remizy strażackiej. Towarzyszyła im Orkiestra Dęta OSP w Trzebieszowie. W uroczystości tej udział wzięli m.in Poseł na Sejm RP Krzysztof Głuchowski oraz Senator RP Stanisław Gogacz.

FOTOGALERIA

Strażackie święto w Szaniawach Poniatach to również okazja do uhonorowania najlepszych i najbardziej zasłużonych strażaków. I tak, srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczono druhów Sławomira Kurowskiego, Stanisława Szadkowskiego i Wojciecha Sobiczewskiego. Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali dh Sylwester Goławski, dh Leszek Goławski, dh Ryszard Wójtowicz, dh Ryszard Wysokiński, dh Mateusz Zarzycki i dh Paweł Zarzycki.

Na uroczystości decyzją Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego w Łukowie, wręczono też odznaki dla wzorowych strażaków. Wręczono je dh Michałowi Buszowskiemu, dh Sławomirowi Buszowskiemu, dh Jarosławowi Goławskiemu, dh Konradowi Sobiczewskiemu, dh Przemysławowi Szaniawskiemu, dh Albertowi Wierzejskiemu, dh Jackowi Zarzyckiemu.

Medale za wysługę 35 lat otrzymali druhowie Bogdan Kurowski, Sławomir Szadkowski, Czesław Szaniawski i Kazimierz Sulej.

Za wysługę 30 lat wyróżniono dh Jarosława Karwowskiego, za 25 lat wysługi uhonorowano dh Karola Sobiczewskiego. Medal za 20 lat pracy w straży pożarnej otrzymał dh Stanisław Szadkowski, a medal za 10-letnią służbę dh Stanisław Szaniawski. Pięć lat w OSP służy natomiast dh Remigniusz Kurowski, który również otrzymał pamiątkową odznakę.

tekst: lukow24.pl


HISTORIA OSP

Pierwsza remiza drewniana wybudowana była w centrum Szaniaw Poniat w latach 1948 / 1949. W tamtym okresie w przypadku powstania pożaru mieszkańcy, którzy mieszkali najbliżej remizy zobowiązani byli do dostarczenia furmanek i koni do podwożenia wody do miejsca pożaru. Równocześnie rozpoczyna się uzupełnianie braków w wyposażeniu oraz proces szkolenia nowych ochotników.

 

Stare dokumenty :

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Szaniawach Poniatach Stare dokumenty OSP

W latach 80-tych zmieniają się technologie budowy obiektów i następuje szybki rozwój techniki, , wzrasta świadomość ludzi w zakresie przestrzegania podstawowych przepisów przeciw pożarowych. Ponadto zwiększa się stopień wyszkolenia i wyposażenia członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Szaniawach

 

Wszystkie te czynniki wpływają na znaczny spadek występujących zagrożeń. Nie wpłynęło to jednak na osłabienie czujności OSP, która w każdej chwili była gotowa do niesienia pomocy potrzebującym.

 

Jednostka OSP Szaniawy stale podnosi swoje wyszkolenie i wyposażenie. Bardzo aktywnie działa cała jednostka uczestnicząc w akcjach ratowniczych, a także w różnego rodzaju manewrach, ćwiczeniach czy zawodach strażackich na szczeblu gminnym.

 

W roku 1992r. władze OSP wraz z mieszkańcami rozpoczynają budowę nowej strażnicy, która w znacznym stopniu poprawi warunki funkcjonowania OSP.

Poniżej galeria zachowanych zdjeć z budowy remizy:

 

 

W 1997r. OSP Szaniawy otrzymuje swój pierwszy samochód bojowy, jest to Żuk, który do dnia dzisiejszego służy jednostce.

W 2009 nasza jednostka OSP Szaniawy Poniaty wzbogaciła się o nowy wóz strażacki, za środki finansowe przekazane na ten cel przez Wójta Gminy Trzebieszów został zakupiony używany VW transporter T4 ( samochód pochodzi z niemieckiej straży pożarnej). Samochód jest już w Szaniawach i czekają go teraz liczne przeróbki i udoskonalenia.

 

Więcej danych o naszym nowym wozie strażackim:

 

MARKA: VOLKSWAGEN T4

MODEL I TYP: 70 X1C

ROCZNIK: 1994

RODZAJ SILNIKA: NISKOPRĘŻNY (BENZYNA)

POJEMO?? SILNIKA [cm3]: 2461

MOC SILNIKA [KM]: 110

PRZEBIEG [km]: 18000

KABINA [ilość osób]: 7

NAP?D: 4X4 SYNCHRO

WYMIARY [mm]: 5250X1840X2305

WYPOSAŻENIE DODAKOWE:

NEPĘD TERENOWY

WSPOMAGANIE KIEROWNICY

SANKI POD NARZĘDZIA HYDRAULICZNE

źródło:

Skip to content