71 rocznica Akcji Mitropa – FOTORELACJA

W niedzielę 1 października w Szaniawach odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne w 71. rocznicę Akcji Mitropa. Tego roczne obchody objęły różnorodne działania, które zostały dostrzeżone i dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w miejscowym Kościele parafialnym.  – Nie bójmy się mówić prawdy i nie  zmarnujmy wolności wywalczonej przez żołnierzy AK WiN ? mówił w homilii  ks. Wojciech Majewski.

Dalsza część uroczystości z udziałem orkiestry wojskowej z Siedlec i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Dęblina odbyła się  pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK-WIN w Szaniawach-Poniatach.
 

Medalami za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK za zaangażowanie się w budowę pomnika w Szaniawach    odznaczeni zostali: Konstanty Strus, Ryszard Raniszewski,  Andrzej Nurzyński  i Mirosław Szekalis Wójt Gminy Trzebieszów

Każdego roku w uroczystościach religijno-patriotycznych w Szaniawach upamiętniajacych Akcję Mitropa uczestniczy Bogusław Domaszewski , który od 50 lat mieszka w Paryżu, ale zabiegał o przywrócenie pamięci o tej akcji i poruczniku Tadeuszu  Marczuku.Do Szaniaw przybyła min. Ewa Stefaniuk córka dowódcy Akcji Mitropa porucznika Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa.
 
71 rocznicy Akcji Mitropa towarzyszyły rajdy rowerowe i piesze z Trzebieszowa, Łukowa i Kiełbasek.
Grupa Łuków – Grupa 20 osób
 
Grupa Trzebieszów – grupa piesza 40 osób, grupa rowerowa 20 osób
 
Grupa Siedlecka zorganizowana przez siedleckiego przedsiębiorcę Pana Konstantego Strusa  – Honorowego Obywatela Gminy Trzebieszów

 
Przypomnijmy, 3 października 1946 roku kilkudziesięcioosobowy oddział AK-WiN pod dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa zatrzymał w Szaniawach koło Trzebieszowa  wojskowo-dyplomatyczny pociąg rosyjski kursujący na trasie Moskwa-Warszawa-Berlin Wschodni. Podczas akcji, bez żadnego wystrzału rozbrojono i pozbawiono mundurów ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej.
 

 

FOTOGALERIA cz 1 – Fot. Katarzyna Śledź

FOTOGALERIA cz 2 – Fot. Sławomir Smolak

FOTOGALERIA cz 2a- Rajd Łuków

FOTOGALERIA cz 3 – fot. Grzegorza Sierakowski

FOTOGALERIA cz 4 – Podlasie 24.pl – Sławomir Kurpiewski

Posłuchaj relacji przygotowanej przez Sławomira Karczewskiego: TUTAJ


 

Uroczystości dofinansowało Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu WSPIERANIE OPIEKI NAD MIEJSCAMI PAMIĘCI I TRWAŁYMI UPAMIĘTNIENIAMI W KRAJU 2017

Skip to content