AKCJA MITROPA – przygotowania na finiszu do uroczystości 2 października

Trwają ostatnie prace przy pomniku pamięci Żołnierzy AK-WIN Obwód Łuków ? AKCJA MITROPA.

W tym roku mija 70 rocznica akcji MITROPA, podczas której działający na Podlasiu kilkudziesięcioosobowy oddział AK-WiN pod dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa zatrzymał 3 października 1946 r, w miejscowości Szaniawy-Poniaty wojskowo- dyplomatyczny pociąg rosyjski kursujący na trasie Moskwa- Warszawa- Berlin Wschodni.

Podczas akcji Mitropa bez żadnego wystrzału rozbrojono i pozbawiono mundurów ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej, w tym pięciu generałów i kilku wysokich rangą funkcjonariuszy NKWD jadących na naradę wojskową do Warszawy. Mając w pamięci polską historię narodową i dokonania naszych przodków, uświadamiamy sobie potrzebę stałego podtrzymywania poczucia patriotyzmu zarówno w nas samych, jak i wśród młodego pokolenia. W tym celu podjęliśmy decyzję o budowie Pomnika upamiętniającego tę akcję, który zostanie usytuowany w Szaniawach-Poniatach. Chcemy aby dla naszej społeczności było to miejsce wspólnego przeżywania ważnych wydarzeń. Miejsce, które nie będzie nas dzielić lecz jednoczyć. Miejsce, w którym będziemy krzewić w nas pamięć o wszystkich Polakach, którzy przyczynili się do tego, że teraz żyjemy w Polsce wolnej i demokratycznej.

 

ZAPRASZAMY NA UROCZYSTOŚCI 2  października 2016 r do Szaniaw.

Program:

Godzina 11.00  
Msza Święta w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy  w Szaniawach.

Godzina 12.30
odsłonięcie Pomnika Pamięci Żołnierzy AK-WIN Obwód Łuków i Radzyń Podl. biorących udział w AKCJI MITROPA,  
złożenie wieńców pod pomnikiem w Szaniawach Poniatach.

Godzina 12.50
Przemówienia zaproszonych gości.

Godzina 13.15
Wręczenie odznaczeń i wyróżnień   ŚZŻ Armii Krajowej

Godzina 13.30
Część artystyczna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego
w Siedlcach oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej  w Szaniawach.

 

Skip to content