ASF – Ważne spotkanie Wojewody z rolnikami z naszego powiatu w sprawie likwidacji stad trzody chlewnej.

W najbliższy poniedziałek 28 maja w Zespole Szkół w Zalesiu odbędzie się spotkanie, na którym gościć będą m.in. wojewoda lubelski oraz Główny  Lekarz Weterynarii. Dotyczyć ono będzie sytuacji rolników, którzy otrzymali decyzje o likwidacji stad trzody chlewnej.

Wójt Gminy Trzebieszów zaprasza na spotkanie rolników z Gminy Trzebieszów, zanim podobna sytuacja pojawi się w Gminie Trzebieszów.

Rolnicy z terenu objętego strefa ASF (gmina Łuków i Trzebieszów), którzy hodują trzodę chlewną otrzymują w ostatnim czasie decyzje od Powiatowego Lekarza Weterynarii o konieczności likwidacji stad. Dotyczy to tych rolników, którzy mają małe stada, poniżej 50 sztuk. Te administracyjne działania podejmowane przez Inspekcję Weterynaryjną budzą bardzo duże emocje. Odbyły się już trzy spotkania w tej sprawie na terenie gminy. Podczas tych spotkań rolnicy usłyszeli, że muszą likwidować stada jeżeli nie spełniają wymogów bioasekuracji. Pocieszające miało być dla nich natomiast to, że mogą liczyć na odszkodowania, choć aby je dostać muszą spełnić określone warunki.

W sprawę zaangażowały się władze gminy. Jak informuje nas wójt Mariusz Osiak, przy współpracy z burmistrzem miasta, udało się zorganizować spotkanie, podczas którego rolnicy będą mogli porozmawiać z wojewodą lubelskim, Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii oraz przedstawicielem kierownictwa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie. Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek 28 maja w Zespole Szkół w Zalesiu. Początek godzina 13.30.

Skip to content