Dożynki gminno-parafialne w Karwowie – fotorelacja

Dożynki w skrócie – fotogaleria

Tegoroczne dożynki gminno – parafialne w Gminie Trzebieszów, odbyły się 8 września 2019 roku w Karwowie.  Rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym w Trzebieszowie, którą odprawił ksiądz kanonik Ryszard Kozieł, dziękując  za trud pracy na roli oraz tegoroczne plony.

Dożynki w Karwowie  – Msza Św – fotogaleria

Po Mszy Świętej uczestnicy  dożynek przejechali do  Karwowa, gdzie uformowano barwny korowód dożynkowy prowadzony przez starostów dożynkowych jadących bryczką, orkiestrę dętą  OSP Trzebieszów, za nimi niesiono piękne wieńce  przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich z Celin Kobiety z Pasją, Sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Sołectwo Płudy. Kolejno szły poczty sztandarowe i druhowie strażacy, przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Gospodarzem tegorocznych dożynek, był Wójt Gminy Trzebieszów Pan Mirosław Szekalis  a starostami Państwo Zbigniew i Aneta Nurzyńscy z Karwowa.  

Podczas dożynek w Karwowie poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, 10-lecie powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie oraz 605-lecie istnienia wsi Karwów. Na obchody święta plonów przybyli licznie zgromadzeni goście: Paweł Lisiecki  – Poseł na Sejm RP, Krzysztof Głuchowski – Poseł na Sejm RP, Ryszard Szczygieł – doradca Wojewody lubelskiego i Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Dariusz Szustek  Starosta Powiatu Łukowskiego, Jacek Krzszczak Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego .  

Poseł Paweł Lisiewski odczytał list od Prezesa PiS do rolników z okazji dożynek 

Następnie odbył się obrzęd przekazania przez starostów chleba upieczonego z tegorocznych ziaren, wójtowi i podzielenie się nim ze wszystkimi . Została również przedstawiona  symbolika wieńców dożynkowych oraz podziękowanie poszczególnym sołectwom za ich przygotowanie. Kolejnym punktem uroczystości, było odznaczenie Rolników Zasłużonych dla Rolnictwa  odznaką nadaną przez Ministra Rolnictwa w dniu 5 sierpnia 2019 roku. Odznaczenia w imieniu Pana Ministra Ardanowskiego wręczył pan Ryszard Szczygieł – doradca Wojewody lubelskiego  wraz z Wójtem Gminy Trzebieszów Mirosławem Szekalis,  a otrzymali je :

 1. Heronim Izdebski z Karwowa
 2. Adam Mościcki z Karwowa 
 3. Zbigniew Nurzyński z Karwowa
 4. Piotr Owczarski z Dębowierzchów
 5. Krzysztof Wierzejski z Wierzejek   
 6. Piotr Wysokiński z Leszczanki   

Zasłużonym rolnikom została również wręczona Nagroda Wójta Gminy Trzebieszów  – Rolnik Roku 2019 , którą ufundowała Lokalna Grupa Działania Razem z Łukowa oraz Wójt Gminy Trzebieszów,  a otrzymali ją:

 1. Paweł Celiński z Karwowa 
 2. Zdzisław Józwik z Dębowierzchów 
 3. Przemysław Karwowski z Leszczanki
 4. Marek Nurzyński z Karwowa
 5. Wojciech Szlaski z Trzebieszowa Pierwszego
 6. Mirosław Radomyski  z Lesazczanki
 7. Daniel Zarzycki z Karwowa 

Swoje nagrody rolnikom  przyznał również Lubelski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka a nagrody wręczył Dyrektor Pan Adam Kłopotek, Wójt Gminy Trzebieszów Pan Mirosław Szekalis oraz Członek Zarządu Komisji Rewizyjnej Pan Jerzy Płudowski, a otrzymali je:

 1. Zbigniew Jasiński,
 2. Roman Śledź
 3. Anna Orzyłowska 
 4. Piotr Owczarski
 5. Szymon Sulej
 6. Wojciech Szlaski 
 7. Sylwester Goławski 
 8. Waldemar Kurowski
 9. Leszek Kurowski
 10. Krzysztof Podgajny oraz dwóch rolników, którzy reprezentowali Gminę Trzebieszów na 33 Wystawie Bydła Mlecznego w Sitnie koło Zamościa:  Pan Piotr Owczarski i Pan Adam Matysiak.

W dalszej części uroczystości na scenie zaprezentowali się uczniowie z Zespołu Szkół z Dębowicy, Kabaret Zaścianek, Kropelki Rosy, zespół ludowy z Gręzówki Kumpele, Zespół Breakedance, kapela podwórkowa Antek Band. Najmłodszych uczestników dożynek zabawiali animatorzy.  Pięknie prezentowały się stoiska dożynkowe przygotowane przez poszczególne sołectwa i Koła Gospodyń. Wypieki i potrawy cieszyły się wielkim powodzeniem wśród uczestników dożynek. 

Dożynki w Karwowie – prezentacja stoisk sołeckich – Fotogaleria

Dożynki w Karwowie – prezentacja stoisk sołeckich – Fotogaleria

Podczas uroczystości uczestnicy mieli możliwość obejrzeć okazjonalne wystawki promocyjne Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Końskowoli, KRUS-u, Mleczarni Ryki, Protechniki Łuków.

Na zakończenie wystąpił zespół Megustar a następnie odbyła się dyskoteka.

 

 

 

Skip to content