Film o Antonim Dołędze – nagrodzeni mieszkańcy miejscowości Popławy-Rogale k. Łukowa oraz ci inni, którzy wspierali chor. Antoniego Dołęgę pseud. Znicz, ostatniego ukrywającego się Żołnierza Wyklętego.

Na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni wręczana jest nagroda Drzwi do Wolności.

W tym roku taką statuetką zostali nagrodzeni mieszkańcy miejscowości Popławy-Rogale k. Łukowa oraz wszystkich innych, które wspierały chor. Antoniego Dołęgę pseud. Znicz, ostatniego ukrywającego się Żołnierza Wyklętego.

W trakcie festiwalu NNW w Gdyni przyznano zbiorowe wyróżnienie społeczności, która ukrywała Antoniego Dołęgę. Mieszkańcy miejscowości Popławy-Rogale oraz wielu innych udzielali schronienia Zniczowi przez kilkadziesiąt lat.

W najbliższą środę /4 października/ o godz. 14.20 oraz 23.10 TVP Polonia wyemituje fabularyzowany dokument opowiadający o losach Znicza.

Jak mówi – w rozmowie z redakcja naszego fanpage  Ronald Werelich, krewny “Znicza: W trakcie festiwalu przyznano zbiorowe wyróżnienie społeczności, która ukrywała Antoniego Dołęgę. Mieszkańcy miejscowości Popławy-Rogale oraz wielu innych udzielali schronienia Zniczowi przez kilkadziesiąt lat ryzykując własnym życiem oraz bezpieczeństwem swoich rodzin. Wielu z nich poniosło surowe konsekwencje swojej patriotycznej postawy. Niektórzy z nich żyją do dnia dzisiejszego, my jako rodzina cieszymy się z tego wyróżnienia przyznanego ludziom, dzięki których bohaterstwu nasz wuj mógł cieszyć się życiem i trwać na posterunku przez kilka dziesięcioleci. Już dawno temu postanowiliśmy, że Wuj spocznie na cmentarzu parafialnym w Trzebieszowie, tam gdzie spoczywają jego towarzysze broni. Obecnie przygotowujemy się do pogrzebu który odbędzie się niedługo, jeszcze w październiku, bądź najpóźniej w listopadzie.

W najbliższą środę /4 października/ o godz. 14.20 oraz 23.10 TVP Polonia wyemituje fabularyzowany dokument opowiadający o losach Znicza.

 

 

POLSKI NIE ZNISZCZY NIKT NA ŚWIECIE. HISTORIA CHORĄŻEGO ANTONIEGO DOŁĘGI /35?reż. Bogna Bender-Motyka.13 czerwca 2017 r. w dawnym zaścianku szlacheckim Popławy-Rogale odnalezione zostały szczątki chorążego Antoniego Dołęgi ps. Znicz, Kulawy Antek, który do 1982 r. ukrywał się na terenie powiatu łukowskiego.

Skip to content