Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z inicjatywy Mirosława Szekalis Wójta Gminy Trzebieszów po raz drugi w Gminie Trzebieszów odbył się Rajd Żołnierzy Wyklętych im. chor. Antoniego Dołęgi. W Rajdzie wzięło udział ok. 50 osób z Gminy Trzebieszów oraz Powiatu Łukowskiego. 

Grupa Łukowska, która miała do pokonania trasę liczącą ok 29 km oddała  cześć Żołnierzom Wyklętym przy  obelisku poświęcony pamięci Żołnierzom Niezłomnym i ofiarom reżimu komunistycznego przy budynku dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. 11 Listopada. W tym miejscu wnuk siostry Antoniego Dołęgi Ronald Werelich wspomniał, iż naszym zadaniem jest odnaleźć groby pozostałych Żołnierzy Niezłomnych –  wskazując na budynek stojący na przeciw tego obelisku, przy którym najprawdopodobniej znajdują się ciała żołnierzy z oddziału Antoniego Dołęgi.

Następnie przy kościele NMP Matki Kościoła otrzymali oni błogosławieństwo udzielone przez Ks. Wojciecha, wikarego parafii tutejszej (wnuka Żołnierza Wyklętego) a następnie ruszyli na trasę: Łuków – Farfak, – Suleje – Nurzyna – Celiny Popławy Rogale.

W Popławach-Rogalach, przy partyzanckim grobie chor. Antoniego Dołęgi Ronald Werelich zwrócił się do uczestników 2 Rajdu im A. Dołęgi, ps. Kulawy Antoś: “Stanęliśmy nad konspiracyjnym grobem mojego wuja, Antoniego Dołęgi, ostatniego Żołnierza Wyklętego, człowieka, który samotnie ukrywał się do 1982 r. Był żołnierzem WP i trwał nieugieńcie na posterunku przez kilkadziesiąt lat. Przez te kilkadziesiąt lat korzystał z zaufania, dobroci serca poświęcenia i wielkiej odwagi mieszkańców Popław, Trzebieszowa i wielu innych okolicznych miejscowości. Dzięki temu mógł spełnić swój żołnierski obowiązek. Dla mnie, jako jego siostrzeńca, jest zaszczytem, że mogę z Wami być, że mogę do Was powiedzieć, że chcecie nieść ta pamięć o nim i o innych żołnierzach wyklętych. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.

Następnie grupa ruszyła do Trzebieszowa na grób chor. Antoniego Dołęgi, grób żołnierzy AK, gdzie nastąpiło  spotkanie z grupą pieszą z Trzebieszowa.

Na cmentarzu parafialnym w Trzebieszowie obie grupy uczestniczyły w modlitwie za Żołnierzy Wyklętych, którą poprowadził Ks. Kanonik Ryszard Kozieł – proboszcz parafii Trzebieszów. Następnie uczestnicy rajdu udali się do Szaniaw pod pomnik MITROPA.

Zgromadzonych przy pomniku MITROPA powitał Wójt Gminy Trzebieszów Mirosław Szekalis.  “Spotykamy się dzisiaj przy pomniku Mitropa, aby uczcić Żołnierzy Niezłomnych. W dniu dzisiejszym zorganizowaliśmy wspólnie ze Światowym Związkiem AK Koło Trzebieszów i Koło Łuków  II Rajd Pieszy Żołnierzy Wyklętych im. chor. Antoniego Dołęgi. Warunki atmosferyczne nie pozwoliły na rajd rowerowy. Grupa łukowska pokonała łącznie 29 km, zaś grupa z Trzebieszowa pokonała 6 km. Pogoda dzisiaj jest niesprzyjająca, ale to bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych wymaga od nas trochę poświęcenia. Od kilku lat możemy świętować i wspominać tych żołnierzy, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej  stwierdzili, że to nie jest ta Polska, na którą czekali a nawet poświęcili zdrowie czy życie. Postanowili dalej walczyć. Wiemy dobrze, że przez kilkadziesiąt lat informacje o żołnierzach Zrzeszenia WiN  były utajnione. O tych żołnierzach wiedziało naprawdę niewielu. Zaledwie kilkanaście lat temu historia została przywrócona. To właściwa historia o tych żołnierza, szczególnie o jednym, który tutaj przez kilkadziesiąt lat przebywał wśród mieszkańców wielu sołectw Gminy Trzebieszów. Ostatnie lata spędził z miejscowości Popławy, obecnie Popławy -Rogale. Mówię o chor. Antonim Dołędze, który zmarł w 1982 roku w Popławach. W ubiegłym roku, przy dużym wysiłku rodziny i wielu mieszkańców naszej gminy zostały odnalezione szczątki  Antoniego Dołęgi. 19 listopada ubiegłego roku odbył się uroczysty pogrzeb, w czasie którego szczątki Antoniego Dołęgi zostały złożone na cmentarzu w Trzebieszowie.

Dzisiaj pokonując te kilometry byliśmy przy grobie Antoniego Dołęgi. Jego osiągnięcia były znaczne, tym bardziej, że 1 marca zostały docenione przez naszego Prezydenta – Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych. Uzyskał on jedno z najwyższych odznaczeń – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Jego zasługi na to wskazywały i nie jest to tylko nasza ocena, ale i ocena władz najwyższych o tym świadczy dobitnie.

Ci bohaterowie, a szczególnie chor. Antoni Dołęga może być dumny, że dbamy o tą historię, dbamy o jego historię, że możemy  to w spokoju świętować, że możemy oddać należny hołd.”

Wójt M. Szekalis podziękował obecnym za ich obecność na tych uroczystościach pomimo warunków pogodowych.

Następnie modlitwę w intencji naszej Ojczyzny poprowadził  Ks. Jan Grzesiuk proboszcz  parafii Szaniawy.

Głos zabrał także siostrzeniec A. Dołęgi Ronald Werelich: 

“Szanowni Państwo, uczestnicy II Rajdu Żołnierz Wyklętych im. chor. Antoniego Dołęgi, drodzy organizatorzy.  Dla mnie, krewnego A. Dołęgi to zaszczyt być dzisiaj razem z Wami. Dziękuję Wam bardzo, za to, że niesiecie pamięć o moim wuju, za to że pomagaliście mi poszukiwać go przez kilka dobrych lat.

Polska jest dobrem wspólnym nas wszystkich i celem, który powinien przyświecać naszym wspólnym działaniom. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych, którą pielęgnujemy od kilku lat to zjawisko niebywałe. Ale pamięć o Żołnierzach Wyklętych wymaga od nas położenia wysiłku. Nie wszyscy znajdują miejsce wiecznego spoczynku jak mój wuj. Bardzo wielu z nich – Żołnierzy Wyklętych, Zrzeszenia WiN, Obwodu Łuków spoczywa w nieoznaczonych miejscach do dnia dzisiejszego. To jest wielkie wyzwanie przed pokoleniem dzisiejszych 30/40-latków, ale również i zadanie dla młodzieży.”

Po wystąpieniach nastąpiło złożenie kwiatów przez władze samorządowe Gminy Trzebieszów , proboszcza parafii Trzebieszów, przez Pana Jana Zdanowskiego oraz przedstawicieli SP w Trzebieszowie i SP w Szaniawach.

Na zakończenie uczniowie ze SP w Szaniawach zaśpiewali kilka pieśni patriotycznych, a uczestnicy mogli spożyć ciepłą herbatę i bigos przygotowany przez druhów z OSP w Nurzynie przy wsparciu Pana Jana Zdanowskiego  z ZM Wierzejki.

Do zobaczenia z rok.

FOTOGALERIA – FOTOGALERIA – FOTOGALERIA

Skip to content