GUS INFORMUJE: ZINTEGROWANE STATYSTYKI DOTYCZĄCE GOSPODARSTW ROLNYCH (R-SGR)
Informacja ogólna o badaniu:
W dniach od 1 czerwca do 14 sierpnia 2023 r. na terenie całej Polski zostanie przeprowadzone badanie Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych, formularz R-SGR oraz Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego, formularz R-ZW-S. wiecej: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/kategoria/2/badanie/42
Osoby fizyczne, których gospodarstwa rolne zostały wylosowane do ww. badań mogą przekazać dane poprzez:
- samodzielne wypełnienie formularza przez Internet w dniach 1 ? 16 czerwca 2023 r., dostępnego na stronie stat.gov.pl
Aby wziąć udział w badaniu on-line, należy zalogować się za pomocą loginu z listu Prezesa GUS oraz numeru PESEL użytkownika gospodarstwa rolnego. - rozmowę z ankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego lub kontaktu bezpośredniego w dniach 19 czerwca ? 14 sierpnia 2023 r.
Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej mogą udzielić wymaganych informacji poprzez:
- samodzielne wypełnienie formularza przez Internet w dniach 1 ? 16 czerwca 2023 r., dostępnego na stronie stat.gov.pl
Aby wziąć udział w badaniu on-line, należy zalogować się za pomocą danych uwierzytelniających z Portalu Sprawozdawczego GUS. - rozmowę z ankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego w dniach 19 czerwca ? 14 sierpnia 2023 r.
Tożsamość ankietera statystycznego można zweryfikować samodzielnie za pomocą aplikacji:
https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/sprawdz-tozsamosc-ankietera bądź dzwoniąc na numer infolinii: 22 279 99 99 (opłata zgodnie z taryfą operatora), czynny od 29 do 31 maja, 14 sierpnia w godz. 8:00-15:00 oraz od 1 czerwca do 11 sierpnia br. w godz. 8:00-20:00 (z wyłączeniem sobót, niedziel i świąt).
Termin realizacji badania:
01.06 ? 14.08.2023
Metoda realizacji badania:
- samospis internetowy
- wywiad telefoniczny realizowany przez ankietera statystycznego
- wywiad bezpośredni realizowany przez ankietera statystycznego
Zakres zbieranych informacji:
- użytkowanie gruntów,
- powierzchnia zasiewów,
- pogłowie zwierząt gospodarskich,
- nawadnianie,
- metody produkcji roślinnej,
- zużycie nawozów naturalnych, mineralnych i wapniowych,
- zabiegi środkami ochrony roślin,
- ciągniki i maszyny rolnicze,
- działalność gospodarcza w gospodarstwie rolnym,
- struktura dochodów gospodarstwa domowego użytkownika gospodarstwa rolnego,
- pracujący i nakłady pracy w gospodarstwie rolnym.
Dane osobowe zbierane w badaniach:
- są przetwarzane zgodnie z przepisami RODO ? Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE,
- są objęte tajemnicą statystyczną na podstawie art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995r. o statystyce publicznej, a za naruszenie tajemnicy grozi odpowiedzialność karna określona w art. 54 i 55 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
Co się dzieje z odpowiedziami respondenta?
Do danych jednostkowych uzyskanych od respondenta mają dostęp jedynie pracownicy statystyki publicznej, wyłącznie w celu dokonania zestawień, opracowań i analiz. Udostępnianie danych odbiorcom i publikowanie ich możliwe jest dopiero po zagregowaniu danych jednostkowych, czyli pogrupowaniu ich według określonych kategorii, np.: według grup społeczno-zawodowych (emeryci, pracujący) lub danego przekroju terytorialnego (powiaty, województwa) i usunięciu cech identyfikacyjnych.
Dlaczego warto wziąć udział w tym badaniu ankietowym?
Badanie dostarcza wieloprzekrojowych informacji o strukturze gospodarstw rolnych na potrzeby Wspólnej Polityki Rolnej oraz innych polityk unijnych i krajowych. Dane z badania stanowią jedno z podstawowych źródeł danych do określenia wielkości środków przeznaczanych z budżetu Unii Europejskiej i budżetu krajowego na wsparcie polskiego rolnictwa. Badanie jest przeprowadzane obowiązkowo we wszystkich krajach Unii Europejskiej.