I Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych z finałem w Szaniawach – Poniatach

Ponad 100 osób wzięło udział 4 marca w I Rajdzie Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z Trzebieszowa wyruszyły dwie grupy:  rowerowa, licząca ponad 30 osób i piesza, około 60 – osobowa. Ponadto do Szaniaw – Poniat przybyła 25 – osobowa grupa z Łukowa.

Cykliści przejechali 30 km z Trzebieszowa przez Polskowolę, Kąkolewnicę na Uroczysko Baran. Stąd przez Lipniaki, Olszewnicę dojechali do Szaniaw Poniat. Oficjalne obchody pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się pod pomnikiem Mitropa. Grupa piesza przebyła trase 6 km z Trzebieszowa do Szaniaw- Poniat.
 
Grupa rowerowa. Fot. Jadwiga Celińska
Grupa piesza z Trzebieszowa. fot. Jadwiga Celińska

FOTOGALERIA 1

Grupa 25 osób z Łukowa przebyła pieszo trasę 12,5 km. Po drodze uczestnicy zapalili znicze przy pomniku upamiętniającym pomordowanych przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Łukowie. pomnik ten został odsłoniety 1 marca podczas obchodów.

fot. Anna Kupińska,. Podlasie24.pl

FOTOGALERIA 2

Na tę część wydarzenia do Szaniaw ? Poniat przybyli m.in. poseł Krzysztof Głuchowski, Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego do Spraw ds. Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów – Waldemar Podsiadły, Zastępca Prezydenta Miasta Siedlce – Jarosław Głowacki, Przewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego – Tadeusz Brzozowski, Wójt Gminy Trzebieszów – Mirosław Szekalis, Z-ca wójta Gminy Trzebieszów Jacek Krzyszczak, Sekretarz Gminy – Sławomir Smolak, siedlecki przedsiębiorca, fundator Pomnika Mitropa w Szaniawach – Konstanty Strus oraz Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu – Szczepan Kalinowski, a także Piotr Podgajny – cioteczny wnuk Juliana Wocha, który uczestniczył w Akcji Mitropa.

– Pamięć o bohaterach wciąż żyje. Celem  tego rajdu jest przekazanie śladów przeszłości naszego regionu. Chcemy propagować pamięć o żołnierzach wyklętych, którzy poświęcali się dla naszej Ojczyzny ? mówił Wójt Gminy Trzebieszów Mirosław Szekalis.

FOTOGALERIA 3

O wydarzeniach z minionych kilkudziesięciu lat na ziemi trzebieszowskiej i okolicach mówił regionalista Szczepan Kalinowski.

Delegacje złożyły kwiaty a uczniowie miejscowej szkoły przedstawili patriotyczną część artystyczną. Na zakończenie rajdu odbyła się plenerowa projekcja filmu Wyklęci – Niepokonani Lubelszczyzny. Film opowiada o losach Antoniego Dołęgi – człowieka który przez kilkadziesiąt lat ukrywał się na terenie Gminy Trzebieszów.

 
Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób przygotowujących nasz Rajd,. a szczególnie dla naszych druhów z OSP Karwów i Szaniawy, pracowników GOK Trzebieszów, Urzędu Gminy oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szaniawach za przygotowanie części artystycznej.
 
Do zobaczenia w październiku na AKCJI MITROPA.

źródła danych:

tekst i zdjęcia przy Urzędzie Gminy Łuków  – portal Podlasie24.pl
Fotografie: Sławomir Smolak, Robert Wysokiński, Rowerowy Łuków (brak danych osobowych) , Jadwiga Celińska, Gimnzjum w Trzebieszowie (brak autora)
Skip to content