Koncert Kolęd i Pastorałek : ,,Wesoło śpiewajmy chwałę Panu dajmy?.

W niedzielę 24 stycznia 2015r o godzinie 13.30 w Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Trzebieszowie odbył się kolejny Koncert Kolęd i Pastorałek pod hasłem ,,Wesoło śpiewajmy chwałę Panu dajmy?.

Gości i uczestników koncertu uroczyście powitała Pani Dyrektor GOKiW ? Jadwiga Celińska.

Tegoroczny koncert zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Trzebieszów Pan Mirosław Szekalis, księża pracujący w parafii, przedstawiciele Rady Gminy, nauczyciele, rodzice oraz miłośnicy kolęd i pastorałek.

FOTORELACJA

Większość kolęd to utwory bardzo stare, liczą sobie 200 albo 300 lat. A mimo to nie są zabytkami, są wciąż żywe, chętnie śpiewane, jako popularne przeboje. Moda na nie nigdy nie przeminie.
Niektóre przypominają uroczyste hymny kościelne, inne ? wzruszające kołysanki albo wesołe przyśpiewki. Mają archaiczne melodie i słowa z których część wyszła już z użycia we współczesnym języku. Tajemnica ich popularności to jeszcze jeden sekret tej wspaniałej, cichej nocy..

FOTORELACJA

.

Śpiewanie kolęd jest w Polsce bardzo powszechne. Kolęda rozbrzmiewała od niepamiętnych czasów. Dawniej miała wielką popularność i powszechność wśród wszystkich warstw społecznych na przestrzeni wielu stuleci sprawiała że była ona i jest ważnym przejawem życia artystycznego. Jest silnie związana z rodzimą twórczością ludową. W utworach tych przejawią się rytmy krakowiaka, walca czy poloneza. Funkcja kolędy nie ograniczała się tylko do roli pieśni religijnej, obrzędowej w pewnych okresach historycznych ważnych dla naszego kraju zdobyła rangę pieśni patriotycznej ? była symbolem polskości. Np. ,Bóg się rodzi moc truchleje ? Najwięksi polscy poeci tworzyli utwory o Bożym Narodzeniu i wielu naszych kompozytorów jest autorem muzyki do tych utworów.

Cele koncertu:

Koncert kolęd i pastorałek rozpoczęli uczniowie Studia Edukacji Muzycznej- grający na keybordzie Patrycja i Aleksander Dudek wykonali kolędy ,,Jezus malusieńki?, Wśród nocnej ciszy?, ,,Do szopy hej pasterze?

Zebrani na koncercie mieli okazję wysłuchać kilkunastu kolęd i pastorałek wykonywanych przez zespoły i solistów. W Repertuarze znalazły się zarówno klasyczne kolędy tj. ? Dzisiaj w Betlejem? , ?Lulajże Jezuniu? , czy ?Przybieżeli do Betlejem? jak i mniej popularne utwory. Nie zabrakło pastorałki w wersji anglojęzycznej, śpiewanej przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Celinach a przygotowanych przez księdza Andrzeja Majchrzaka.

W tegorocznym śpiewaniu wzięło udział około 90 artystów.

Na zakończenie na wszystkich czekała miła niespodzianka a mianowicie pierwszy występ Dziecięcego Zespołu Regionalnego ?Kropelki Rosy?. Zespół (filia) przy GOKiW w Trzebieszowie istnieje od października 2015 roku i liczy obecnie 18 osób prowadzony jest przez   Panią Renatę Pawlikowską. Dzieci w przepięknych, kolorowych, ludowych strojach krzczonowskich, najbardziej charakterystycznych dla lubelszczyzny zatańczyły dla zebranych polkę lubelską.

Po tym barwnym występie wszyscy uczestnicy koncertu otrzymali upominki w postaci książeczek ? ,,perełek??, które zawierają przepiękne cytaty świąteczne.

FOTORELACJA

Nie byłoby tego spotkania bez ogromnej pracy, chęci i zaangażowania uczniów i nauczycieli, którzy poświęcając swój wolny czas przygotowali ich do występów. Wójt Gminy wręczył opiekunom młodych artystów pamiątkowe dyplomy.

 

 

 

 

 

 

Skip to content