Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2022

 

W miniony weekend w Gminie Trzebieszów odbyły się trzydniowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Cykl wydarzeń patriotycznych rozpoczął w piątek Nocny Rajd Pieszy, w którym nasi uczestnicy pokonali trasę ok 16 kilometrów. W sobotę w Dębowicy odbył się I Gminny Halowy Turniej Piłki Nożnej pamięci Żołnierzy Wyklętych pod patronatem Wójta Mirosław Szekalis. W niedzielę z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Trzebieszów oraz Wójta Gminy Mirosława Szekalis  w Parafii Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie odbyła się Msza Święta w intencji poległych za Ojczyznę  Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystościach wzięli  udział Senator RP Stanisław Gogacz, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jacek Krzyszczak, Wójt Gminy Trzebieszów Mirosław Szekalis, Przewodniczący Rady Gminy Trzebieszów Andrzej Nurzyński, radni powiatowi i gminni oraz przedstawiciele   Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Trzebieszów i Koło Łuków, gminnych jednostek organizacyjnych oraz poczty sztandarowe Ochotniczych Staży Pożarnych i gminnych szkół.

Po Mszy Świętej uczestnicy i poczty sztandarowe udali się na tutejszy cmentarz parafialny oraz złożyli wieńce i znicze na grobie ostatniego Żołnierza Wyklętego ppor. Antoniego Dołęgi i oddali część pamięci Żołnierzom Armii Krajowej.

Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się okolicznościowy występ młodzieży upamiętniający “Żołnierzy Niezłomnych”

Serdeczne podziękowania  dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Trzebieszów, Pana Konstantego Strusa oraz dla Ks. Józefa Sobotki Proboszcza Parafii Trzebieszów

Przypominamy, że w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzebieszowie mogą Państwo obejrzeć okolicznościowa wystawę pn. Żołnierze Wyklęci. 

 

Skip to content