Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – PAMIĘTAMY

I RAJD PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
4 MARCA 2017


Szaanowni Państwo,

Po raz szósty, w dniu 1 marca br., obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W ostatnich latach ich bohaterska i tragiczna zarazem historia coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania, także wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Z roku na rok przybywa działań zarówno organizowanych przez instytucje państwowe (na czele z IPN), jak i inicjowanych przez różnego rodzaju organizacje społeczne. Wzrost zainteresowania dziejami Żołnierzy Wyklętych nie wynika jedynie z faktu, że były one przez wiele lat zakłamywane lub przemilczane. Historia całych oddziałów i pojedynczych żołnierzy powojennego podziemia pomaga kształtować patriotyczną postawę, inspiruje do działania na rzecz wspólnego dobra.

Z Inicjatywy Wójta Gminy Trzebieszów  Pana Mirosława Szekalisa zorganizowany zostanie

I RAJD PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
4 MARCA 2017

CEL RAJDU.
Pamięć o Bohaterach wciąż żyje… Celem rajdu jest przekazania młodemu pokoleniu śladów przeszłości naszego regionu. Chcemy propagować pamięć o Żołnierzach Wyklętych – tych, którzy bez reszty poświęcali się dla naszej Ojczyzny. Wyraźmy im, w ten sposób, naszą wdzięczność i pamięć. Pamięci tych, którzy nigdy nie zgodzili się na podporządkowanie Polski totalitarnemu imperium sowieckiemu i swoją ofiarnością, męstwem oraz poświęceniem życia przyczynili się do tego, że żyjemy w Polsce wolnej i demokratycznej.

W roku 2016 odsłonięty został w miejscowości Szaniawy-Poniaty pomnik MITROPA – pomnik upamiętniający AKCJE MITROPA. 71 lat temu oddział AK-WIN po dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa zatrzymał Mitropę czyli wojskowo-dyplomatyczny pociąg radziecki. Bez rozlewu krwi rozbrojono ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej. Bez jednego wystrzału żołnierza AK-WIN rozbroili i pozbawili mundurów ponad 200 czerwonoarmistów, w tym pięciu generałów i kilku wysokich rangą funkcjonariuszy NKWD jadących na naradę wojskową do Warszawy. Akcja odbiła się szerokim echem w kraju, opisywały ją również agencje światowe.

To miejsce ma łączyć i krzewić pamięć o tych Polakach, którzy nie mogąc pogodzić się z powojenną rzeczywistością nawet za cenę własnego życia, chcieli przywrócić Polsce wolność.

Chcemy wokół tego miejsca stworzyć inicjatywy upamiętniające także ?Żołnierzy Wyklętych? , którzy walczyli za nasza WOLNĄ POLSKĘ.

Warto pamiętać, że w naszej gminie ukrywał się do roku 1982 Antoni Dołęga ? jeden z ostatnich ?Żołnierzy Wyklętych?. Sprawa Antoniego Dołęgi rzuca nowe światło na historię Żołnierzy Wyklętych, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej przez wiele lat z bronią w ręku, oraz w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Zniesławieni przez ?czerwoną? propagandę cierpieli niezasłużone poniżenie ? oczerniani, wyłapywani po lasach, mordowani w straszliwych katuszach Polscy Bohaterowie. Nasze pokolenie musi dołożyć wszelkich starań, aby przywrócić im utraconą godność i otoczyć powszechną czcią całego narodu. Antoni Dołęga ukrywał się przed aparatem represji przez 37 lat. Do 1982 roku ?smakował? powojenną wolność w ukryciu i osamotnieniu licząc na pomoc ludzi dobrej woli. Do dzisiaj nie udało się odkryć miejsca jego pochówku.

Rajd ma odkryć karty naszej historii i propagować pamięć o naszych bohaterach.

WIĘCEJ INFORMACJI JUŻ WKRÓTCE

Skip to content