Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Gminie Trzebieszów

W sobotę i niedzielę na terenie gminy Trzebieszów odbywały się licznie uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć m.in. w rajdzie piszym, projekcji filmu, a także uroczystościach przy Pomniku MITROPA oraz na cmentarzu w Trzebieszowie. Przygotowana została również okolicznościowa wystawa pn. Żołnierze Wyklęci.

W sobotni poranek Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku zaprosił wszystkich chętnych na emisję filmu ZAPORA. Zainteresowani mieli również okazję do zapoznania się z okolicznościową wystawą historyczną przygotowaną przez GOKiW w Trzebieszowie.

Następnie wszyscy uczestnicy wyruszyli z okolicy ośrodka kultury pod Pomnik MITROPA w Szaniawach, gdzie odbyła się część artystyczna wystawiona przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szaniawach, a także część duchowa połączona ze złożeniem wieńców.

FOTOGALERIA

Na koniec wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na gorący posiłek przygotowany przez OSP z Nurzyny.

W niedzielę z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Trzebieszów w Parafii Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie odbędzie się Msza Święta w intencji poległych za Ojczyznę  Żołnierzy Wyklętych.

Następnie wszyscy uczestnicy i poczty sztandarowe przeszli na tutejszy cmentarz, gdzie odbyła się część religijna i złożenie okolicznościowych wieńców.

Do udziału w wydarzeniach upamiętniających żołnierzy walczących z reżimem komunistycznych zaprosili Wójt Mirosław Szekalis, Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Trzebieszowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Trzebieszów i , uczniowie wraz z gronem pedagogicznym gminnych szkół, a także druhowie Ochotniczej Staży Pożarnej z Nurzyny, Trzebieszowa i Celin. W uroczystosciach wzęli udział także przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków

 

 

 

Skip to content