Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 ? jeśli nie samospis, to co?

PRZYPOMINAMY

Od 1 kwietnia do 30 września  trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Zgodnie z ustawą obowiązkową formą udziału w badaniu jest samospis przez Internet. A co, jeśli ze względu na wiek, stan zdrowia, brak dostępu do komputera z Internetem czy kompetencji informatycznych nie możemy zrealizować obowiązku w ten właśnie sposób? Czy przyjdzie do nas rachmistrz, czy raczej od razu zostaniemy ukarani za brak udziału w spisie? Wiele osób, zwłaszcza starszych, zadaje sobie dziś to pytanie. Warto zatem wiedzieć, co możemy zrobić, jeśli samospis przez Internet to opcja dla nas niedostępna.

Punkty do samospisu internetowego w gminach

Jeśli barierą w wypełnieniu formularza spisowego jest tylko brak dostępu do urządzenia (niekoniecznie komputera) z Internetem, jesteśmy natomiast zdrowi i mobilni, możemy udać się do punktu zorganizowanego przez urząd gminy Trzebieszów w godzinach 7.30-15.30.  To opcja zarówno dla tych, którzy samodzielnie obsługują komputer, jaki i tych, którzy potrzebują pomocy przy korzystaniu z niego. Wszyscy oni mogą liczyć na wsparcie techniczne pracownika urzędu. W takim miejscu dodatkowo uzyskamy pomoc, jeśli odpowiedź na pytania będzie nastręczała nam trudności.

Spis na żądanie ? infolinia spisowa 22 279 99 99

Czasami bywa jednak tak, że stan zdrowia nie pozwala nam ani na samodzielny udział w badaniu, ani dotarcie do punktu spisowego. Nie mamy też wokół siebie nikogo ? krewnego, sąsiada, przyjaciela ? kto mógłby nam w zadaniu pomóc. Dla takich osób przeznaczona jest opcja ?spis na żądanie?. Dzwoniąc na numer 22 279 99 99, wybierając NSP 2021, następnie opcję ?spis na żądanie? i wreszcie wpisując swój kod pocztowy bez ?-? (w formacie 00000, a więc np. 62020) łączymy się z rachmistrzem telefonicznym, z którym możemy albo od razu przeprowadzić badanie, albo umówić się na inny ? bardziej dogodny dla nas termin, albo wybrać opcję oddzwonienia (ta możliwość pojawia się już po 2 minutach oczekiwania na połączenie) ? w takim przypadku rachmistrz oddzwoni do nas z numeru infolinii, tego samego, na który dzwoniliśmy.
?Spis na żądanie? to forma udziału w spisie dobra także dla obcokrajowców, którzy nie mogą skorzystać z dostępnych form logowania do internetowego formularza spisowego, z powodu: braku profilu zaufanego, dostępności opcji uwierzytelniania poprzez konto w banku, czy braku w bazie nazwiska rodowego matki przy jednoczesnym posiadaniu numeru PESEL. To także rekomendowana forma udziału w badaniu dla osób nieposiadających adresu.
Zgodnie z art. 15.5 ustawy z 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021 osoba, która nie może dopełnić obowiązku samospisu internetowego, powinna do 31 sierpnia zgłosić ten fakt na wskazany numer infolinii.

Rachmistrz spisowy dzwoni!

W maju pracę rozpoczęli rachmistrze spisowi. Do odwołania zawieszone są jednak wywiady bezpośrednie, polegające na wizytach rachmistrza w domu osoby spisywanej. Nie odwiedzi nas więc żaden rachmistrz, może on natomiast zadzwonić. Telefon od rachmistrza będzie wyświetlał się numerem 22 828 88 88. Jeśli go nie odbierzemy, otrzymamy sms z informacją, że dzwonił do nas rachmistrz w sprawie NSP 2021. Wiadomość będzie zawierała także informację na temat sposobu skontaktowania się z rachmistrzem spisowym. Rachmistrz przedstawi się nam podając imię, nazwisko i numer identyfikatora. Możemy go sprawdzić: poprzez aplikację ?sprawdź tożsamość rachmistrza? na stronie spis.gov.pl lub infolinię 22 279 99 99. Możemy udzielić odpowiedzi od razu lub umówić się na inny termin, ale nie możemy odmówić udziału w badaniu! Dostępni są także rachmistrze posługujący się polskim językiem migowym.
Wszystkie formy udziału w spisie gwarantują ten sam, wysoki poziom bezpieczeństwa, a żadne dane osobowe nie zostaną udostępnione czy rozpowszechnione, chronione są bowiem tajemnicą statystyczną. Wszystkie osoby pracujące przy spisie składają przyrzeczenie jej zachowania.
Spis trwa do 30 września 2021. Spiszmy się bo: Liczymy się dla Polski!

Skip to content