Otwarcie Izby Pamięci w Nurzynie

W Nurzynie koło Trzebieszowa powstała Izba Pamięci poświęcona wydarzeniom II wojny światowej oraz czasom powojennym ze szczególnym uwzględnieniem żołnierzy wyklętych. 29 maja nastąpiło jej otwarcie.

OSP Nurzyna podpisała  umowę o wzajemnej współpracy z Muzeum Regionalnym w Łukowie. Wcześniej druhowie podpisali umowy partnerskie o współpracy z władzami Gminy Trzebieszów i Adamów oraz Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej. Izba Pamięci mieści się w zaadoptowanym poddaszu budynku miejscowej jednostki OSP. Naszym głównym celem jest zapoznać młodzież i dorosłych z  lokalną historią. Chcemy nawiązać współpracę z dyrektorami szkół z muzeami z naszego powiatu i wzajemnie wymieniać się eksponatami  – mówi  Piotr Mączyński członek Zarządu OPS w Nurzynie. Oprócz  pamiątek z przeszłości w Izbie Pamięci w Nurzynie będą też gromadzone wspomnienia mieszkańców. 
 

OSP  Nurzyna na utworzenie Izby Pamięci  poświęconej wydarzeniom II wojny światowej otrzymała dofinansowanie ze środków PROW na lata 2014-2020 w ramach grantu lokalnej grupy działania Razem Ku Lepszej Przyszłości w wysokości 29 tys. złotych.

 

tekst: Podlasie24.pl
Skip to content