Podlaski Dukt Jana Kołkowicza – Rajd Motocyklowo-Konny 10-12.06.2022 r.

Zachęcamy do udziału w Rajdzie Motocyklowo  Konnym Podlaski Dukt Jana Kołkowicza.

Rajd Podlaski dukt Jana Kołkowicza ma na celu popularyzację wiedzy na temat trudnych dróg walki o niepodległość w kontekście regionalnym –  podlaskim. Rajd szlakiem miejsc opisanych przez redaktora Kołkowicza przybliży uczestnikom postać redaktora Jana Kołkowicza, którego życiową pasją było zachowanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych oraz postacie żołnierzy AK i spadkobierców ich wartości z WiN w trakcie walki najpierw z okupantem niemieckim, a następnie sowieckim.

Trasa rajdu w swym zamyśle obejmuje miejsca, którym red. Jan Kołkowicz poświęcił swoje reportaże, a które zostały umieszczone w publikacji Jan Kołkowicz. Dzieła zebrane, Radzyń Podlaski 2018.

Organizując rajd podlaskim i reporterskim szlakiem Pana Redaktora upamiętniamy Jego dorobek, ale również kontynuujemy pracę strażnika miejsc pamięci na Południowym Podlasiu.

Zapisy i Kontakt
telefon: 516 70 65 70
e-mail: [email protected]


Organizatorzy zapewniają  uczestnikom wyżywienie (śniadania, obiady i kolacje) oraz  nocleg (pola namiotowe, przygotowane miejsca w budynkach szkół). Nie wymagają wpisowego
Program Rajdu:
1. Początek rajdu w piątek 10 czerwca 2022 roku w Międzyrzecu Podl. o godzinie 18.00 ? miejscu życia, pracy i upamiętnienia Redaktora J. Kołkowicza ? uroczystością przed tablicą przy Pl. Jana Pawła II. Następnie uczestnicy przejadą do Żurawlówki (Gmina Huszlew), gdzie odbędzie się Wieczór partyzancki (historyczny) i nocleg. Trasa rajdu wg mapy: Cmentarz w Międzyrzecu Podlaskim, Zahajki, Drelów, Żerocin, Żurawlówka.
 
2. Rano ? 11 czerwca 2022 ? uczestnicy udadzą się do Kiełbasek, gdzie przy pomniku, którego pomysłodawcą jest Jan Kołkowicz, odprawiona będzie Msza św. polowa w intencji uczestników bitwy.
Stąd uczestnicy rajdu wyruszą szlakiem reportaży historyczno-literackich red. Jana Kołkowicza.
Szlak rajdu: Kiełbaski, Kornica, Łosice, Hadynów, Wólka Konopna, Trzebieszów, Szaniawy, Kąkolewnica, Wygnanka, Rzeczyca, Brzozowica Mała, Polskowola (Gmina Kąkolewnica), gdzie zginął bestialsko zamordowany przez UB ks. Lucjan Niedzielak (reportaż ?Księżobójstwo?).
W Polskowoli uczestnikom miejscowa młodzież ze SP im. Księdza L. Niedzielaka przygotuje kolejny wieczór partyzancki (historyczny). Tutaj również uczestnicy będą mieli zorganizowany nocleg.
 
3. Rano ? 12 czerwca ? uczestnicy rajdu wyruszą na ostatni etap ? na Uroczysko Baran w Kąkolewnicy, by uczestniczyć w odbywającej się cyklicznie (od ponad 20-tu lat) uroczystości patriotycznej upamiętniającej pomordowanych i pochowanych przez NKWD na Uroczysku Baran, która na przestrzeni ostatnich lat objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Uroczysko Baran, opisane również przez Redaktora Kołkowicza (reportaż ?Uroczysko Baran?), jest miejscem tragicznych wydarzeń z lat 1944 ? 45 na Południowym Podlasiu, w rejonie ówczesnego i obecnego powiatu radzyńskiego, jest miejscem zbrodni NKWD i tzw. Informacji Wojskowej LWP dokonanej nie tylko na żołnierzach polskich formacji niepodległościowych, ale także na ludności cywilnej.
Udział w uroczystościach na Uroczysku Baran ? ZAKOŃCZENIE RAJDU.
Skip to content