POLSKI NIE ZNISZCZY NIKT NA ŚWIECIE. HISTORIA CHORĄŻEGO ANTONIEGO DOŁĘGI

13.06.2017 w dawnym zaścianku szlacheckim Popławy-Rogale odnalezione zostały szczątki chorążego Antoniego Dołęgi ps. Znicz Kulawy Antek. Ukrywał się do 1982 r. na terenie powiatu łukowskiego. Jako ostatni dowódca WIN mimo kalectwa dowodził 19-osobowym oddziałem. Był przekonany, że dopóki żyje jest namiastką wolnej Polski. Pozostały po nim wiersze, notatki i rysunki oraz pamięć ludzi u których przebywał. Film pokazuje miejsca, w których się ukrywał. W rekonstrukcjach wzięli udział potomkowie żołnierzy. W postać Antosia wcielił się kuzyn Dołęgi. – reż. Bogna Bender-Motyka

Film zostanie pokazany na Festiwalu “Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” – czyli ci, których chciano wymazać z polskiej historii. Skrytobójczo mordowani, prześladowani, niszczeni. Jak mało o nich wiemy, jak mało uczą się o nich młodzi.  Festiwal Filmowy “NNW” jest jedynym w Polsce festiwalem filmów historycznych.

WIĘCEJ : GMINA TRZEBIESZÓW ZAPRASZA

Skip to content