Pośmiertny awans na ppor pierwszego dowódcy ORP “Nurek” chor. Wincentego Tomasiewicza z Nurzyny.

13 listopada w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie odbył się sympozjum naukowe pt. 100-lecie służby nurków w Polskiej Marynarce Wojennej w ramach którego pośmiertny awans na pierwszy stopień oficerski otrzyma pierwszy dowódca ORP “Nurek” chor. Wincenty Tomasiewicz pochodzący z Nurzyny.  w sympozjum brali udział przedstawiciele Wojska Polskiego, władz gminy Trzebieszów, druhowie OSP Nurzyna  oraz rodzina śp. W. Tomasiewicza a także młodzież ze szkół mundurowych. 

Pośmiertny awans na stopień podporucznika chor. mar Wincentego Tomasiewicza odebrała z rak przedstawicieli WP, płk dr Zdzisława Małkowskiego, Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie, Pani Iwona Kubik, wnuczka Wincentego Tomasiewicza. 

Podczas sympozjum, chyba po raz pierwszy przedstawiony został szczegółowy życiorys naszego bohatera. Dokonał tego na podstawie dostępnej dokumentacji  w archiwach wojskowych Pan Wiesław Wachowski, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Nurkowania HDS Poland.  (ZOBACZ PREZNTACJĘ)  

Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego wystawił z tej okazji stoisko promocyjno – informacyjne. Gdyby Gmina Trzebieszów leżała nad morzem taki sprzęt mieliby nasi druhowie z OSP Nurzyna. 

W Centralnej Bibliotece Wojskowej Można też obejrzeć z tej okazji wystawę poświęconą 

(źródło Anna Stachoń Centralna Biblioteka Wojskowa, Sławomir Smolak UG Trzebieszów)
Skip to content