Rajd pamięci bitwy pod Gręzówką – ZAPRASZAMY

ROWEROWY RAJD PAMIĘCI
W tym roku po raz pierwszy wyruszy z Trzebieszowa rowerowy Rajd Pamięci upamiętniający bohaterów, którzy przed 73 laty polegli w walce z niemieckim okupantem.

O godz. 9.00 rowerzyści wyruszą spod budynku Urzędu Gminy w Trzebieszowie, skąd udadzą się pod pomnik żołnierzy AK na cmentarzu w Trzebieszowie, a następnie pojadą w kierunku Łukowa, aby wziąć udział w Mszy Św. oraz w pozostałych punktach niedzielnego spotkania.
Ważne!!!
Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własną odpowiedzialność prawną i materialną. Zobowiązani są do przestrzeganie zasad ruchu drogowego i przepisów ppoż. Zalecane jest posiadanie kasku rowerowego oraz kamizelki odblaskowej. Zainteresowani uczestnictwem winni zgłosić swój udział dniu Rajdu.

ODDALI ŻYCIE, BYŚ MÓGŁ WOLNY GODNIE ŻYĆ!

W najbliższą niedzielę – 23 lipca, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koła Łuków i Trzebieszów zapraszają do udziału w spotkaniu upamiętniającym 73. rocznicę Bitwy pod Gręzówką.
O godz. 10.30 w kościele pw. Św. Brata Alberta w Łukowie sprawowana będzie Msza Św. w intencji żołnierzy Armii Krajowej poległych 20 lipca 1944r. Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy udadzą się na cmentarz św. Rocha, gdzie przy grobie poległych pod Gręzówką zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty. Następnie organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu przy pomniku w lesie Kryńszczak, znajdującym się przy szosie Łuków ? Siedlce – nieopodal miejsca bitwy.

Krótki rys historyczny.

Na trzy dni przed wyzwoleniem Łukowa i w przededniu oficjalnego rozpoczęcia Akcji ?Burza? doszło do tragicznej w skutkach bitwy pod Gręzówką. W dniu 20 lipca 1944 roku, na szosie Łuków- Siedlce, w lesie Kryńszczak, podczas wykonywania zadań bojowych w ramach akcji ?Burza?, wydzielony Oddział I Batalionu 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej z Jaty, głównie z Kedywu kpt. Wacława Rejmaka ?Ostoi?, w sile 64 żołnierzy dowodzonych przez por. Feliksa Barę ps. ?Zbigniew?, stoczył zaciętą bitwę z hitlerowskim najeźdźcą. W nierównej walce poległo 25 żołnierzy Armii Krajowej. Rannych Niemcy dobijali. Do Łukowa zabrali ranną sanitariuszkę ?Wisię? i dwóch rannych żołnierzy z Jaty. Cała trójka zginęła. W bitwie poległo wielu młodych żołnierzy z Łukowa i okolic oraz kilku z Warszawy, w tym byłych harcerzy i gimnazjalistów łukowskich oraz studentów warszawskich. Mogiły ich znajdują się na cmentarzach w Łukowie, Trzebieszowie, Radoryżu Kościelnym i Staninie.

Polegli na polu chwały:
ppor. Tadeusz Dębowski ?Wiktor?, lat 24,
kpr. z cenz. Jadwiga Szulc- Holnicka ?Wisia?, lat 22,
kpr. z cenz. Antoni Chudek ?Bogdan?, lat 22,
kpr. Antoni Duryś ?Mały?, lat 22,
kpr. z cenz. Kazimierz Dziamara ?Skrót?, lat 23,
kpr. Marian Górka ?Cwaniak?, lat 23,
st. strz. Mieczysław Izdebski, lat 21,
kpr. Franciszek Jaskólski ?Pociej?, lat 23,
kpr. Lucjan Kania?Wiarus?, lat 23,
kpr. Tadeusz Kania ?Hubert?, lat 24,
st. strz. Jerzy Karwowski ?Lis?, lat 21,
kpr. pchor. Jerzy Kizeweter ?Grabulka?, lat 22,
kpr. pchor. Wojciech Kuć ?Lord?, lat 22,
plut. pchor. Andrzej Kuszell ?Żbik II?, lat 23,
kpr. pchor. Stanisław Madej ?Seter?, lat 22,
st. strz. Władysław Matyjasek ?Las?, lat 22,
plut. Piotr Mitura ?Jeż?, lat 24,
kpr. pchor. Marian Niedbalski ?Kmicic?, lat 22,
st. strz. Jan Rybak ?Twardy?, lat 22,
plut. pchor. Mieczysław Siezieniewski ?Grom?, lat 22,
kpr. pchor. Eugeniusz Skupe ?Hrabia?, lat 22,
kpr. pchor. Jan Sułkowski ?Przybysz?, lat 22,
kpr. Ryszard Tomasik ?Żbik I?, lat 23,
kpr. pchor. Henryk Tubelewicz ?Socha?, lat 22,
kpr. NN ?Tolek?, lat 22.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

 

Skip to content