Rolnicy z Ziemi Łukowskiej dziękowali za plony. Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne w Zembrach

Wiele atrakcji mieli mieszkańcy gminy Trzebieszów i całego powiatu łukowskiego na dożynkach gminno ? parafialno ? powiatowych, które 11 września odbyły się w Zembrach.  Nie zabrakło konkursów dla dzieci i młodzieży, występów artystycznych i oczywiście pokazu wieńców dożynkowych.

Oficjalne uroczystości Święta Plonów poprzedziła Eucharystia. Mszę św. koncelebrowało 10 kapłanów – przewodniczył ks. kan. Stanisław Chodźko. – Dziękując Bogu za plony ziemi  prośmy,  żeby ten kolejny rok był dobrą zmianą nie tylko gospodarczą, ale i duchową i moralną ? mówił w homilii ks. kanonik Stanisław Chodźko. 

 
W tym roku parafia Zembry obchodzi jubileusz 80-lecia. Msza św. była sprawowana w nowo budowanym Kościele. – Budowę świątyni rozpoczęliśmy 16 października 2010 roku. Już dzisiaj sprawowaliśmy Mszę św., ale  przed nami jeszcze wiele prac związanych z dokończeniem budowy i wyposażeniem Kościoła. Parafia jest niewielka  poniżej 1000 wiernych ? mówił proboszcz parafii Zembry ks. Ireneusz Głowacki. Z Kościoła uczestnicy uroczystości w asyście orkiestry dętej udali się na plac przed budynkiem świetlicy wiejskiej. 

Starostowie dożynek państwo Dorota i Stanisław Niewęgłowscy na ręce gospodarzy dożynek Starosty Powiatu Łukowskiego Janusza Kozioła, wójta gminy Trzebieszów Mirosława Szekalisa i proboszcza parafii Zembry ks. Ireneusza Głowackiego przekazali chleb upieczony z tegorocznego zboża.

– To był dobry rok, ale na znacznej powierzchni pól gminy Trzebieszów uprawiana jest kukurydza. Kukurydzianie żniwa odbędą się za miesiąc.  Zapowiada się dobry zbiór kukurydzy ? mówił wójt gminy Trzebieszów Mirosław Szekalis.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w kategorii wieńców z gminy Trzebieszów pierwszą nagrodę  500 zł zdobył wieniec z parafii ZEMBRY wykonany przez mieszkańców wsi Zaolszynie. 
 
Natomiast wśród wieńców z pozostałych gmin  powiatu łukowskiego za pierwsze miejsce nagroda w wysokości 500 zł trafiła do miejscowości Role (gmina Łuków). Wszystkie pozostałe wieńce komisja konkursowa wyróżniła nagrodą po 100 zł. 

Dożynki parafialo-gminno-powiatowe w Zembrach uświetniły występy zespołów ludowych. Gwiazdą dożynkowego wieczoru był zespół Skalar.  Na placu przy świetlicy wiejskiej w Zembrach  pojawiło się wiele stoisk patronackich: z gmin powiatu łukowskiego, sołectwa z Gminy Trzebieszów, lokalne i regionalne instytucje (m.in. LGD Razem, KRUS, ARiMR, ODR, SM Ryki, Techmlek, i inne) a także wesołe miasteczko z Czech oraz balon Spółdzielni mleczarskiej z Ryk.

 
 
Podczas dożynek Zarząd Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach nagrodził najlepszych rolników z terenu Powiatu Łukowskiego i Gminy Trzebieszów
 
 
Tekst: Podlasie24.pl
Foto: Sławomir Smolak 7 Marcin Sulej. UG Trzebieszów 2016.
Skip to content