TVP3 Lublin: Pamięci ppor. Antoniego Dołegi. Uroczystości w Trzebieszowie Drugim

W Trzebieszowie Drugim na cmentarzu parafialnym odsłonięto nagrobek podporucznika Antoniego Dołegi  żołnierza AK i WiN. Był on najdłużej ukrywającym się przed władzami komunistycznymi żołnierzem, który nie złożył broni do swojej śmierci, która nastąpiła w 1982 roku. Dwa lata temu został pochowany na miejscowym cmentarzu.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA MATERIAŁU PRZYGOTOWANEGO PRZEZ TVP3 LUBLIN

 

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika poświęconemu ppor. Antoniemu Dołędze przyciągnęła tłumy z województwa i z całej Polski. Oddano hołd bohaterowi, ale i mieszkańcom trzebieszowskiej ziemi, który z narażeniem własnego życia ukrywali go przez lata. 

Antoni Dołęga to bohater, który nie złożył broni. Ukrywany przez wiele rodzin, odkryty niedawno na nowo – przez miejscową społeczność nigdy nie został zapomniany.

Postać i historię ppor Antoniego Dołęgi – pseudonim “Kulawy Antek” szerszej publiczności przybliżyła Telewizja Polska w filmie “Polski nie zniszczy nic na świecie” w reżyserii Bogny Bender-Motyki.

 

 

 

 

Skip to content