Uroczystości 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej gminie.

11 listopada 2019 roku uroczyście uczciliśmy 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny.

następnie złożono kwiaty przy pomniku 600 – lecia i odśpiewano Hymn.

Kolejnym punktem, była uroczysta akademia w Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Trzebieszowie.

Polsko! Ojczyzno moja … – to tytuł przedstawienia, które z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowali uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dębowicy.

Występ uczniów odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzebieszowie. Ukazali oni drogę Polaków do wolności, od czasów króla Jagiełły po czasy współczesne. Recytowali wiersze Mickiewicza, Słowackiego oraz Norwida.


Nie zabrakło też piosenek w wykonaniu Karoliny Oklińskiej, która zaśpiewała Biały krzyż Krzysztofa Klenczona oraz Gdzie są chłopcy z tamtych lat Sławy Przybylskiej. Aleksandra Nurzyńska zaprezentowała Rotę. Można też było usłyszeć fragmenty przemówienia Jana Pawła II o Ojczyźnie i obejrzeć prezentację o żołnierzach wyklętych. Inscenizacji towarzyszył bogaty repertuar muzyczny.
 
Akademia miała przybliżyć czasy, kiedy nasza Ojczyzna była w niewoli a także wzbudzić w nas refleksję. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy ludzi walczących o naszą wolność. Dla wielu jest ono lekcją historii i patriotyzmu.

Część artystyczna została przygotowana przez uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Dębowicy pod kierunkiem Pani Edyty Adrian. Dziękujemy

 

Skip to content