Uroczystości Święta Niepodległości w Trzebieszowie

11 listopada 2015 w naszej gminie po raz pierwszy bardzo uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

FOTOGALERIA

 

Oficjalne obchody tego święta rozpoczęły się o godzinie 10.00 uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym w Trzebieszowie, z udziałem pocztów sztandarowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy oraz szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Po Mszy Świętej wyruszył pochód na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Trzebieszowie, gdzie nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi Polski na maszt i odśpiewanie hymnu Polski.

Po części oficjalnej w sali widowiskowej GOKiW odbyła się uroczysta akademia, Pani Dyrektor GOKiW Jadwiga Celińska dokonała otwarcia uroczystej akademii Następnie Wójt Gminy Trzebieszów ? Pan Mirosław Szekalis powitał wszystkich obecnych na uroczystości. Obecni byli przedstawiciele Rady Gminy, na czele z przewodniczącym ? Panem Markiem Izdebskim, Proboszcz Parafii Trzebieszów ? ks. Ryszard Kozieł, dyrektorzy szkół i lokalna społeczność.

Pan dr Marek Okoń- historyk, wykładowca akademicki, publicysta z Łukowa przedstawił zebranym wykład okolicznościowy na temat Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Opowiadał jak przebiegała walka o wolną Polskę na naszych terenach i jaki wpływ na dalsze losy Ojczyzny miała ówczesna sytuacja polityczna.

Młodzież z Publicznego Gimnazjum w Trzebieszowie pod kierunkiem Pani Justyny Żebrowskiej i Pana Mariusza Gajdy przygotowała montaż słowno ? muzyczny a dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Trzebieszowie wygłosiła patriotyczne wiersze.

Uczniowie poprzez wiersze i pieśni, przedstawili tragiczne losy naszej Ojczyzny i trudną drogę do wolności, a także oddali hołd tym, którzy poświęcili dla Niej najcenniejsze, co mieli – życie.

Cała akademia miała wymowny i bardzo podniosły charakter.

Wspólne świętowanie obudziło w nas patriotyzm i radość z Wolnej Polski.

Na zakończenie obchodów Święta Niepodległości wszyscy zebrani poczęstowani byli ,,grochówką? przygotowana przez OSP Trzebieszów.

 

 

 

Skip to content