OSTRZEŻENIE: SILNY DESZCZ Z BURZAMI/2
- Godzina i data wydania: godz. 03:45 dnia 19.08.2020 r.
- Nazwa biura: IMGW- PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie
- Zjawisko/stopień zagrożenia: Silny deszcz z burzami/2
- Obszar: wszystkie powiaty
- Ważność: od godz. 03:45 dnia 19.08.2020 do godz. 21:00 dnia 19.08.2020
- Przebieg: Obserwuje się i prognozuje dalsze występowanie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności Ostrzeżenia – miejscami od 45 mm do 60 mm, lokalnie 70 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h oraz opady gradu.
- Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%): 80%
- Uwagi: Podniesienie stopnia ostrzeżenia ze względu na intensywność zjawisk.
- Dyżurny synoptyk: Jakub Gawron
Wskazówki IMGW: Jak się przygotować i zadbać o swoje bezpieczeństwo?
Przed burzą:
- Zamknij zewnętrzne drzwi, okna, okiennice, rolety i żaluzje – to pomoże zabezpieczyć wnętrze przed wiatrem, deszczem i latającymi drobnymi przedmiotami.
- Jeśli wyjście na zewnątrz nie jest ryzykowne, wnieś do budynku wszystkie meble ogrodowe i inne przedmioty, które wiatr mógłby przemieścić.
- Upewnij się, że masz latarkę i dodatkowe baterie – burze mogą powodować przerwy w dostawie prądu.
W trakcie burzy:
- Jeśli w pobliżu zobaczysz błyskawice, w miarę możliwości schroń się w wytrzymałym budynku. Dopóki burza nie ustanie, najbezpieczniej jest pozostać wewnątrz.
- Gdy zacznie grzmieć, unikaj otwartej przestrzeni, wysokich drzew i zbiorników wodnych. W takich miejscach pioruny uderzają częściej.
- Jeśli jesteś na zewnątrz i nie możesz schronić się w budynku, kucnij nisko nad ziemią, ale nie siadaj ani nie kładź się. Prąd z piorunów może płynąć podłożem, dlatego kucnięcie to najbezpieczniejsza pozycja.
- Jeśli w pobliżu zobaczysz błyskawice, pozostań w samochodzie. Będzie w nim bezpieczniej niż na zewnątrz.
- Odłącz urządzenia elektryczne od prądu i używaj tylko telefonu komórkowego lub bezprzewodowego, który nie jest podłączony do gniazdka. Skoki napięcia wywołane przez pioruny mogą poważnie uszkodzić sprzęt elektroniczny i spowodować obrażenia.