Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk gościł w naszej Gminie.

W czwartek , 16 marca br.Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk złożył kwiaty pod pomnikiem Mitropa w Trzebieszowie, który upamiętnia wielki sukces polskich żołnierzy.

Wicewojewoda podczas krótkiej uroczystości złożył hołd poległym i wymordowanym żołnierzom walczącym o niepodległą Polskę po wyzwoleniu jej przez kolejnego sowieckiego okupanta. Wicewojewodzie towarzyszył wójt gminy Trzebieszów Mirosław Szekalis. Po złożeniu kwiatów wicewojewoda i wójt spotkali się w urzędzie gminy by porozmawiać o planowanych inwestycjach w gminie oraz programie wydarzeń na najbliższy czas. Podczas rozmowy przedstawiony został budżet gminy oraz finansowanie programu ?Rodzina 500+? , który w gminie Trzebieszów rozwija się bardzo dobrze oraz przyczynia do wzrostu liczby nowych obywateli RP.

 

Wójt przedstawił główne źródła utrzymania mieszkańców gminy, na które składają się najczęściej hodowla bydła mlecznego oraz przemysł transportowy. Obecni na spotkaniu pracownicy urzędu gminy przedstawili obawy dotyczące funkcjonowania samorządu i przedstawili wicewojewodzie, który kiedyś był pracownikiem w samorządzie terytorialnym, sposób funkcjonowania urzędu gminy Trzebieszów.


Akcja Mitropa to nazwa akcji pochodząca od nazwy pociągu zatrzymanego 3 października 1946 roku przez działający na Podlasiu oddział AK-WIN w Szaniawach-Poniatach koło Trzebieszowa. Akcją dowodził porucznik Tadeusz Marczuk ps. Kurzawa. Polski oddział zatrzymał pociąg oraz rozbroił 200 żołnierzy Armii Czerwonej, w tym pięciu generałów oraz wysokich rangą funkcjonariuszy NKWD, którzy jechali na naradę wojskową do Warszawy.

 

Skip to content