Jak otrzymać świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus? – Informacje Ministerstwa Rodziny

Jak otrzymać świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus?

Skorzystaj z programu Rodzina 500+

Masz dzieci? Skorzystaj z programu Rodzina 500+. Dzięki temu uzyskasz wsparcie finansowe dla swojego dziecka. Sprawdź, jak to zrobić.

Odpowiedz na kilka prostych pytań.

Dzięki temu pokażemy ci informacje skierowane do ciebie.

www.obywatel.gov.pl

Ze złożeniem wniosku o świadczenie wychowawcze nie trzeba się spieszyć, nie musimy go składać w pierwszych dniach obowiązywania programu, mamy na to trzy miesiące – przypomina szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska w przededniu startu programu “Rodzina 500 +”.

W piątek rusza program “Rodzina 500 +”, dzięki któremu rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w rodzinach z niepełnosprawnymi dziećmi) – również na pierwsze.

– Od 1 kwietnia, a więc od piątku, będzie można składać wnioski w swoim miejscu zamieszkania – przypomniała Rafalska.

Wskazała, że wnioski można również składać online – przez portal empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP oraz bankowość elektroniczną. Szczegółowe instrukcje znajdują się na stronach resortu: http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/jak-zlozyc-wniosek-o-rodzina-500-plus-on-line/.

– Pieniądze będą wypłacane w zależności od państwa decyzji – jeśli ktoś w swoim wniosku zadeklaruje, że chce, aby wpłynęły na konto bankowe, tak się stanie. Dodała, że również w przypadku wypłat z programu 500 plus samorządy będą mogły uruchomić specjalne punkty obsługi mieszkańców.

Szefowa MRPiPS zaapelowała, żeby nie składać wniosków od razu pierwszego dnia. – Jeżeli mogłabym o coś prosić, to o to, żebyśmy jednego dnia (…) nie składali tych wniosków wszyscy naraz, ponieważ możemy to zrobić w ciągu trzech miesięcy. Nie stracimy ani złotówki, dostaniemy świadczenie z wyrównaniem od kwietnia – przypomniała. Na złożenie pierwszego wniosku mamy czas do końca czerwca. – Być może pozwoli nam to uniknąć ewentualnych zatorów, a i tak decyzja zostanie państwu przyznana – dodała minister rodziny.

Podkreśliła, że wnioski są nieodpłatne. – Jeżeli ktoś oczekuje, żeby zapłacić za złożenie wniosku, to jest to naciąganie beneficjentów. Te wnioski będzie można otrzymać w gminie, w miejscu, gdzie je się będzie składało albo skorzysta się z elektronicznego formularza – powiedziała Rafalska, odnosząc się do częstych prób wyłudzania pieniędzy lub danych osobowych pod pretekstem pośredniczenia w złożeniu wniosku.

Skip to content