WOJEWÓDZKIE PODSUMOWANIE OBCHODÓW MIESIĄCA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W LUBLINIE

W dniu 21 marca 2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. biskupa Junoszy Szaniawskiego w Szaniawach wzięli udział w  zakończeniu obchodów miesiąca pamięci Żołnierzy Niezłomnych. W sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego zaprezentowali program poetycko ? muzyczny ?To nasza Polska?. 

 

Ceremonię rozpoczęło odśpiewanie Hymnu Narodowego. Zgromadzonych gości powitał Waldemar Podsiadły – pełnomocnik Wojewody Lubelskiego do Spraw Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów. Wśród gości znaleźli się między innymi wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, pani Marianna Krasnodębska, była łączniczka ostatniego Żołnierza Wyklętego sierżanta Józefa Franczaka ps. ?Laluś?, wójt gminy Trzebieszów Mirosław Szekalis, lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk, wicekurator Eugeniusz Pelak oraz zastępca dyrektora NBP oddział w Lublinie Tomasz Czekoński.
 

Występ uczniów naszej szkoły rozpoczęła Julia Trochym przybliżając zebranym historyczną akcję żołnierzy AK WiN i bezkrwawego przejęcia sowieckiego pociągu Mitropa, w kilku słowach opowiedziała o obchodach rocznicowych w miejscu akcji i budowie pomnika. Wystąpienie Julki poparte było prezentacją zdjęć z wymienianych prze nią wydarzeń.

W dalszej części młodzi artyści w swoim programie zaprezentowali takie piosenki jak: ?Taki kraj?, ?Nasze miejsce na ziemi?, ?Ojczyzna?, ?Jesteśmy Polką i Polakiem? czy ?To piękny kraj?. Słowo śpiewane przeplatane było krótkim słowem literackim łączącym tematycznie piosenki.

Po występach uczniów głos zabrał wicewojewoda zwracając się do zgromadzonej młodzieży podkreślił znaczenie upamiętniania Żołnierzy Wyklętych oraz ich niestrudzonej walki z sowieckim okupantem. Przywołując słowa Jana Pietrzaka, które wyśpiewali Małgosia Goławska i Kacper Kozak, – ?Jest takie miejsce, u zbiegu dróg, gdzie się spotyka z zachodem wschód? – podkreślił wielką wagę naszego regionu, na którego terenie ukrywali się i walczyli niezłomni w obronie ojczyzny. Po przemówieniu wicewojewoda wręczył dyplomy i kosze ze słodyczami w ramach podziękowania za zaangażowanie w organizację obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wykonawcom oraz ich opiekunom.

Grupa młodzieży wystąpiła w składzie: Małgorzata Goławska, Andżelika Pietruszka, Julia Trochym, Dominika Stefaniak, Anna Sierakowska, Kacper Kozak, Mikołaj Borkowski, Aleksander Dudek, Krzysztof Goławski, Maksymilian Machowiec i Kewin Kozłowski.
 
Poniżej zamieszczamy link pod którym można zobaczyć cały występ uczniów Szkoły Podstawowej w Szaniawach.

WIĘCEJ ZDJĘC

Skip to content