POMNIK MITROPA

 

 

3 października 1946 r. działający na Podlasiu kilkudziesięcioosobowy oddział AK-WiN pod dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa zatrzymał, w miejscowości Szaniawy-Poniaty wojskowo- dyplomatyczny pociąg rosyjski kursujący na trasie Moskwa- Warszawa- Berlin Wschodni.

Podczas akcji Mitropa bez żadnego wystrzału rozbrojono i pozbawiono mundurów ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej, w tym pięciu generałów i kilku wysokich rangą funkcjonariuszy NKWD jadących na naradę wojskową do Warszawy.

Mając w pamięci polską historię narodową i dokonania naszych przodków, uświadamiamy sobie potrzebę stałego podtrzymywania poczucia patriotyzmu zarówno w nas samych, jak i wśród młodego pokolenia. W tym celu podjęliśmy decyzję o budowie Pomnika upamiętniającego tę akcję, który zostanie usytuowany w Szaniawach-Poniatach.

Chcemy aby dla naszej społeczności było to miejsce wspólnego przeżywania ważnych wydarzeń. Miejsce, które nie będzie nas dzielić lecz jednoczyć. Miejsce, w którym będziemy krzewić w nas pamięć o wszystkich Polakach, którzy przyczynili się do tego, że teraz żyjemy w Polsce wolnej i demokratycznej.

Wójt Gminy Trzebieszów
/-/ Mirosław Szekalis

 

To miejsce ma łączyć i krzewić pamięć o tych Polakach, którzy nie mogąc pogodzić się z powojenną rzeczywistością nawet za cenę własnego życia, chcieli przywrócić Polsce wolność.

ROK 2020

74. rocznica AKCJI MITROPA

Więcej: http://archiwum.trzebieszow.gmina.pl/74-rocznica-akcji-mitropa/

ROK 2019

73. rocznica Akcji Mitropa w Szaniawach

Więcej: http://archiwum.trzebieszow.gmina.pl/73-rocznica-akcji-mitropa-w-szaniawach/

ROK 2018

72. rocznica akcji “Mitropa” w Trzebieszowie W TVP i RADIO PODLASIE

Więcej: http://archiwum.trzebieszow.gmina.pl/72-rocznica-akcji-mitropa-w-trzebieszowie-w-tvp-i-radio-podlasie/

ROK 2017

71 rocznica Akcji Mitropa – FOTORELACJA

Więcej: http://archiwum.trzebieszow.gmina.pl/71-rocznica-akcji-mitropa-fotorelacja/

ROK 2016

ROK 2015

 

Skip to content